Gap gezileri, Güneydoğu gezilecek yerler, görülmesi gereken mekanlar ve tarihi köşeleri keşfe çıkarıyor…

Tarihte Yukarı Mezopotamya olarak bilinen topraklar, içinde onlarca medeniyeti ve kültürü barındırmış, Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Buradaki şehirlerimiz, çok büyük bir kültürel mirasın üzerine kurulmuştur. Gap turları, bize bu gölgenin en güzel köşelerini gezdiriyor.

Özellikle son 10 yıldır yöreye düzenlenen turizm amaçlı geziler Gap turu adı altında yapılmakta olup, ekonomik ve turizm anlamında bölgeye büyük katkı sağlamaktadır. Güneydoğu gezilecek yerler içinde, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Antakya şehirleri, buralardaki tüm tarihi yerler dolaşılıp farklı bir coğrafya ve kültür tanınmış oluyor. Ayrıca Anadolu mimarisine sahip otellerde konaklanıyor ve geleneksel eğlencelere katılınıyor.

Siz de Gap turu sırasında Güneydoğu’nun sıcaklığını hissedecek, Hasankeyf, Nemrut Dağı gibi dünya kültür mirası listesindeki ören yerlerini görecek ve çok farklı bir tatil yapacaksınız. Gap turları gezilecek yerler rotası ile sizi çok eğlendirecek…

Bahsettiğimiz gibi gezilecek yer sayısının fazla olduğu yörede, uzun ama keyifli yolculuklar sizi bekliyor. 2 geceden başlayan 10 güne kadar olan seyahat seçenekleriyle Güneydoğu’yu keşfe çıkabilirsiniz.

Tarihi Yörenin Ünlü Yerleri

gap turu gezilecek yerlerGüneydoğu’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Ancak her tur firmasının belirlediği ve en çok ziyaret edilen tarihi ve turistik mekanların listesi bulunur. Biz de sizlere kendi gezi listemizden örneklerle Adana’dan Hatay’a kadar bölgenin en önemli yerlerini anlatacağız. Hititlerden Osmanlıya uzanan kültürel mirası gözlemlemeniz için turunuzu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Kağıt ve kalemi elinize alın, Güneydoğu gezilecek yerler listenizi oluşturun.

İşte Güneydoğu’da gezilecek yerler:

Hasankeyf : Dicle nehrinin ikiye ayırdığı Batman’ın ilçesidir. 10.000 yılı aşkın tarihi olan ve kültürel hazineye sahip bir yerdir. Güneydoğu’da görebileceğiniz en muhteşem tarihi eserlerden biridir.

Nemrut Dağı : Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağ olup, milattan önceki krallıklardan Yunan ve Perslerin heykelciklerinin, kral başlarının, oyma taş mezarların bulunduğu, Unesco dünya mirası listesindeki çok önemli bir tarihi yerdir. Gap turları buraya uğramadan geziyi tamamlamazlar.

Harran Ovası : Tarihi Harran kentinin üzerinde olduğu, adından milattan önceki dönemde de bahsedilen, Şanlıurfa’dan Suriye sınırına kadar uzanan çok geniş bir ovadır. Adı şarkılara konu olmuş Harran Ovası, Güneydoğu gezilecek yerler listenizin başında gelmelidir.

Mardin Evleri : Sarı kalker taşından yapılan, çok eski yıllardan bu yana dayanan dış yapısıyla ünlü, taş ağırlıklı, çok penceresi olmayan farklı bir mimariyle yapılan evlerdir. Her yıl on binlerce kişinin ziyaretine uğrar.

Balıklı Göl : Şanlıurfa şehir merkezinde bulunan, Hz.İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen, içinde kutsal sayılan balıkların yüzdüğü alandır. İlin en çok ziyaretçi çeken yeridir. Gap gezileri kapsamında da ziyaret edilir.

Halfeti Gölü : 15 yıl önce yapılan Birecik barajının sularıyla su altında kalmış olan bölgede yapay bir göl oluşmuş durumda. Doğanın içinde oluşan bu gölde şimdileri tekne turları düzenleniyor. Gap turları kapsamında katılmak isterseniz tekne turları ile Halfeti’yi görebilirsiniz.

Atatürk Barajı : Fırat Nehri üzerindeki baraj, 1983’te yapılmaya başlanıp 1992’de hizmete açılmıştır. Şanlıurfa sınırları içerisinde olup 170 metre yüksekliğindedir.

Eski Antep Çarşısı : Turistik çarşı olarak da bilinir. Gaziantep’in Şahinbey ilçesindedir. 4 adet giriş çıkış kapısı bulunup 4 dönümlük bir alana kurulmuştur. Gap gezileri genelde burada alışveriş yaparak noktalanır. Sevdiklerinize yörenin özel hediyeliklerinden alabilirsiniz.

gap turlarıZeugma Mozaik Müzesi : Gaziantep’te olup, dünyanın önemli müzeleri arasındadır. Roma ve Geç Antik Döneme ait mozaik, fresk, çeşme, sütun ve heykeller vardır.

Medusa Cam Eserler Müzesi: Eski Antep evlerinden birinin restoresi ile oluşan mekanda Eski Tunç Çağına, Roma dönemine ait bronz figürler, İslami döneme ait sikkeler, cam şişeler, bilezikler, kandiller, Roma döneminden kalma cam bardaklar ve kaplar sergilenmektedir.

Dülük Antik Kenti: Gaziantep’te bulunmakta olur Türkiye’nin hala yaşanılan en eski kentidir. Bakır Çağı’ndan kalma eserler, taş evler, mühür baskılar ve heykeller bulunmaktadır. Güneydoğu gezilecek yerler rotanıza dahil etmelisiniz.

Dara Harabeleri: Güneydoğu’nun Antik Efes’i olarak bilinen 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde Babil ve Pers imparatorluklarına ait tarihî kalıntılar bulunmaktadır.

Telkari: Mardin yöresine ait bir gümüş işleme sanatı olan ve bölgeye de adını veren telkârilerden alabilirsiniz. İlçedeki dükkanlardan hediyelik eşyalar bulacaksınız.

Midyat: Dinlerin ve dillerin buluşma noktası olarak kabul edilen Mardin ilçesidir. Köyleri, taş evleri, camileri, kiliseleri ve otelleri ile meşhurdur. Özellikle burada çekilen dizilerle meşhur olan Midyat, Gap turları ile Güneydoğu gezilecek yerler rotasında yer almaya başlamıştır.

Antakya Kalesi: İstanbul’daki surlardan sonra Türkiye’nin en uzun surlarına sahip olan kaledir. Büyük İskender döneminde yapılmıştır. 23.600 metre uzunluğundadır.

Cehennem Kayıkçısı: Mitolojide adı geçen kabartma bir insan portresidir. İmparator Antiochos zamanında Antakya’da birçok insanın ölümüne neden olan veba salgını sırasında yapılmıştır.

Saint Pierre Kilisesi: Antakya’da 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Gap gezileri sayesinde burayı da keşfedebilirsiniz.

Bu cennet coğrafyada gezilecek yerler elbette saydıklarımızla sınırlı değil. Gap turları gezilecek yerler programına bazı organizasyon firmaları aşağıdaki tarihi yerleri de ekliyorlar. Kiliseler, camiler, manastırlar ve diğer yapılar bölgenin kültürel zenginliğini ortaya koyuyor.

 • Fırfırlı Camii
 • Urfa Kalesi
 • Fırat Nehri
 • Karakuş Tümülüsü
 • Adıyaman Ulu Camii
 • Perre Antik Kenti
 • Tarihi Millet Hanı
 • Zincirli Bedesten
 • Mitras Tapınağı
 • Behram Paşa Camii
 • Ahmed Arif Müzesi
 • Sülüklü Han
 • Mesudiye Medresesi
 • Mar Petyun Keldani Kilisesi
 • Surp Giragos Ermeni Kilisesi
 • Latifiye Medresesi
 • Deyrulzafaran Manastırı
 • Savurkapı Medresesi
 • Mor Kiryakus Manastırı ve diğerleri…

 

Gelin, Güneydoğu’nun gizemini siz de keşfedin.

Yorumlar

 1. Filiz Yağmur
  07/20/2013 1:14
  Cevapla

  Ege ve Akdeniz’i komple gezmiş birisi olarak çok merak ettiğim Güneydoğu’ya turla gittim. Hasankeyf ve Nemrut Dağı, muhakkak görülmeli. Hayran kaldım.

  • esma yagmur
   10/09/2019 21:54
   Cevapla

   nemrut boş

 2. bilge
  03/20/2014 18:19
  Cevapla

  tarihimizi kültürel miraslarımızı tarih kitaplarından okurdum hep.ama gidince gördüm ki yazılanlar yetmiyormuş bu güzelliklere.bence her insan bir kere gidip görmeli…

 3. Didem Kasar
  06/18/2014 14:47
  Cevapla

  İsmini hep duyduğum Harran Ovası’nı görünce gözlerime inanamadım. Muhteşem bir doğal güzellik. Herkese mutlaka görmeli burayı.

 4. Kıvanç Göksu
  06/18/2014 14:47
  Cevapla

  Gap turlarının en önemli noktası bence Şanlıurfa’dır. Balıklı gölü görünce herkesin neden burayı bu kadar övdüğünü anladım.

 5. Sevda
  07/08/2014 13:56
  Cevapla

  GAP Turları kesinlikle gidilmesi gereken turların başında geliyor. Çünkü bambaşka bir tarih ziyaret edebiliyoruz. Her şehirde bambaşka bir hikaye bambaşka bir tarih ağırlıyor bu yüzden çok hoşuma gitti. Tekrar gidebilirim o kadar iyi geçiyor ki insan geri dönmek istemiyor. Yeni keşfetmek o kadar iyi geliyor ki vazgeçilmez kılıyor. Gezilecek yerlerin hepsine hayran kaldığımı söyleyebilirim. Yapılar birbirinden güzeldi bol bol fotoğraf çektim çok güzel bir anı oldu benim için

 6. Berke
  07/08/2014 13:59
  Cevapla

  Bu sene yeni yerler görmek istiyorum bu yüzden GAP Turuna çıkmaya karar verdim. Araştırma yaparken bu sayfayı gördüm ve her yazıyı dikkatle okudum. Bu yüzden daha fazla heyecanlanmaya başladım. Oldukça fazla merak ediyorum görülmesi gereken yerleri her ne kadar televizyon görüyor olsak bile bir de canlı canlı görmek istiyorum. Çok güzel fotoğraflar çekeceğimi düşünüyorum. En çokta Balıklı Göl’ü merak ediyorum.

 7. Yunus
  08/06/2016 22:30
  Cevapla

  Şuan antepteyim. Kendi eşimle ve aracımla tura çıktım yukarıya yazan yerlerin neredeyse tamamını gezdim. Tavsiyen nedir diye sorarsan Hasankeyf şahane dostum. Sular altında kalmadan mutlaka görmelisin. Paçalarını katlayıp ayaklarını suya koyarak yemek yemelisin. Ve ufak balıklar ayaklarına masaj yapmalı 🙂

 8. nurdan acar
  04/06/2018 17:37
  Cevapla

  GAP TURU İÇİN HANGİ TUR ŞİRKETİNİ ÖNERİRSİNİZ

 9. nihal
  08/26/2019 14:38
  Cevapla

  bizde eşimle cok gitmek istiyoruz kendi aracamızla ama rota nasıl ilk nereden başlanır ve yol olarak nerden guvenli gidilir

 10. Huseyin Akif Aytuglu
  10/12/2019 11:05
  Cevapla

  Evet arkadaslar, avrupa ve scandinavia ulkelerinin hepsini görev icabbi gezmis lakin Turkiyemi hasretle gezemedim icin buyuk huzun icndeyim, fakat hicbirzaman hicbirsey icin gec deyildir dusuncesiyle kendimi avutmaktayim, gafil avlanip zeytainin ve azarilin tuzagina dusmesem bu sene hem GAP Hem Karadeniz yapmayi dusunuyorum, kendim musahvir dil tercumani oalark ve yakin tahrimizi iyi bilen birisi olarak hem organisaysou kendim bir arac kiralayip yapmak istiyorum, tek sorum oalacak aracla bu yolarda gitmis ve tercublei bir referans verecek kisilir varmi, neleri dusunmem lazim ve yanimda olmasi gerek olan olmasa olmazlar nedir, saygilar
  Huseyin Aytuglu Isvec( Yazi hatalarini maruz görun)

Sen de Yorum Yaz

Güneydoğu turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Güneydoğu turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

En Popüler Gap Turları

Kapadokya Turları

Seo