Savaşlarla, mücadelelerle, zaferlerle geçen bir Güneydoğu Anadolu tarihi

Yıllardır, yörenin kalkınması adına sürdürülen projeye verilen isim olan GAP’ın anlamı, Güneydoğu Anadolu Projesi’dir. 9 ili kapsar. Yüzölçümü ise 77 bin kilometrekaredir. Bölgede toplamda yaklaşık 4 milyon kişi yaşamaktadır. Temel hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının yaşam standartlarını artırarak göçü engellemek, istihdam sağlamak, ekonomik büyümeyi sürekli kılmak ve verimliliği artırmaktır.

1970’lerde Fırat ve Dicle üzerindeki sulama ve hidroelektrik kullanıma yönelik projeler olarak tasarlanan GAP, 1980’lerde sosyal ve ekonomik kalkınma planına dönüştürülmüştür. Özetle:

 • kalkınma
 • sulama
 • hidroelektrik
 • enerji
 • tarım
 • kırsal ve kentsel altyapı
 • ormancılık
 • eğitim ve sağlık gibi alanları kapsar.

Bu çalışmalarla yöre, özellikle son 10 yıldır, turizm alanında müthiş bir atağa geçmiş, her hafta sonu ve tatillerde düzenlenen GAP turları ile ekonomi canlanmış, bölgenin tarihi ve kültürel önemi kavranmış, yaşam hareketliliği kat be kat artmıştır. Ayrıca 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve 1.82 milyon hektar alanda sulama sistemleri yapımı ile enerji santrallerinde yılda 27 milyar kilowatsaat enerji üretimi planlanmaktadır.

Bu proje ile gelecek nesillere doğal mirasların yenilenerek ulaştırılması amaçlanmaktadır.

rumkaleGAP illeri ise:

 • Gaziantep
 • Diyarbakır
 • Şanlıurfa
 • Batman
 • Adıyaman
 • Siirt
 • Mardin
 • Kilis
 • Şırnak

En kalabalık şehri, sanayinin de yoğun olmasından ötürü Gaziantep’tir. Yörede nitelikli otel sayısı her geçen gün artmaktadır. Turlar, büyük şehirleri ve bu civardaki tarihi ve kültürel yapıları, eserleri öncelikli olarak gezdirirler. Ulaşım ağı da giderek gelişen bölgede, Kilis hariç her şehirde havalimanı mevcuttur.

Güneydoğu Tarihi

gap-turu-12

Güneydoğu’nun geçmişi milattan önce 10.000’li yıllara kadar uzanır. Farklı dinlerden ve kavimlerden oluşan topluluklar, yüzyıllar boyunca burada yaşamışlardır. Mezopotamya’nın üst kısmı olarak bilinen bu topraklar, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Güneydoğu Anadolu tarihi boyunca bu coğrafya üzerinde Hititler, Araplar, Asurlular, Hurriler, Persler, Mitanniler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların hüküm sürdüğü bilinmektedir.

Güneydoğu Anadolu‘nun pek çok yerinde Rumlar, Ermeniler ve Süryaniler yaşamaktaydı. 1070 yılında bölgede 20 bin Süryani, 8 bin Ermeni, 6 bin Rum ve Frenk olduğu düşünülmektedir. Malatya’da Ermeniler ve Süryaniler; Adıyaman’da, Harput’ta, Muş, Bitlis ve Van’da Ermeniler; Urfa, Mardin, Hasankeyf, Silvan ve Diyarbakır’da Süryaniler bu eşsiz coğrafyanın tarihi ve kültürel temellerini atmışlardır. Güneydoğu tarihi ortak bir mirasın ürünü olarak oluşmuştur.

Bizans’ın bölgeye hakim olamaması ile Türk – Süryani – Ermeni savaşları çıkmış, egemenlik sağlayan Türkler kültürlerini bulundukları şehirlere yerleştirmişlerdir. Şimdilerde bu coğrafyada Türk, Arap, Kürt, Süryani topluluklar bir arada yaşamaktadırlar. Bu nedenle şehirlerde camiler, manastırlar, kiliseler, kaleler, surlar, taş evler bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu tarihi kalıntılarını korumakta ve yaşatmaktadır.

GAP turları ile keşfedebileceğiniz Urfa’dan Hatay’a uzanan bu geniş coğrafyada doğunun kültürünü yakından tanıyacak, geçmişimizle ilgili detaylı bilgilere ulaşacaksınız. Güneydoğu Anadolu tarihi ve kültürünü yakından tanıyarak geçmişimize sahip çıkacak, değerlerimizin farkına varacaksınız.

Yorumlar

 1. Berk Atasoy
  07/20/2013 1:14
  Cevapla

  12 yıl sonra Diyarbakır’a tekrar bu sefer Gap turuyla gittiğimde yaşanan muhteşem değişimi gördüm. Oradan Şanlıurfa’ya geçtim, orası da müthiş olmuş.

 2. leyla
  03/20/2014 19:02
  Cevapla

  onbin yıllık bir tarihe sahip olan gap yerliden çok yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.arkadaşlar adamlar bizden önce güzelliklerimizin farkına varmışlar.daha ne bekliyorsunuz:))

 3. Özgür
  06/18/2014 15:22
  Cevapla

  Tam 9 ilden oluşan GAP projesi bugün muhteşem bir coğrafyadan oluşuyor. Her biri ayrı bir güzelliğe ve değere sahip. Proje sayesinde de bölgeler hak ettiği değere kavuşmuş durumda.

 4. Tarkan
  06/18/2014 15:22
  Cevapla

  Gap turlarına 1 kere gitmek yeterli değil bence. Orada sürekli bir değişim ve gelişim var. en az 3 yılda bir tekrar bu turlara katılabilir ve aradaki değişime bakılabilir.

 5. Tolga
  07/08/2014 15:07
  Cevapla

  GAP Turlarına katılma farklı bir anı oluyor. Uzunca seneler sonra tekrar katıldığınız GAP Turunda bazı yerler dışında büyük değişimleri hissedeceksiniz. Yerli ve yabancı binlerce kişinin ilgi odağı olan GAP Turlarında muhteşem bir tatil geçireceksiniz. Biz geçen sene gitmiştik ve muhteşem yerler keşfettik fırsatımız olursa tekrar gitmek isterim. Her şey çok iyiydi rüya gibiydi ve geri dönmek istemedik herkese tavsiye ederim. Bir GAP Turu ile yepyeni yerler keşfedin.

 6. Cemile
  07/08/2014 15:09
  Cevapla

  Muhteşem bir an geçirdim GAP Turunda kendimi çok iyi hissettim iyice dinlenebildim çok iyiydi yeni yerler keşfetmek çok iyi geliyor insana herkese tavsiye ederim. Enfes lezzetler tadabilirsiniz yeni insanlarla tanışabilirsiniz her şey çok iyi geçiyor GAP Turlarında seneye bir kez daha katılmayı düşünüyorum çok hoşuma gitti

Sen de Yorum Yaz

Güneydoğu turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Güneydoğu turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

En Popüler Gap Turları

Kapadokya Turları

Seo