Tekne turları Gap gezilerinin olmazsa olmazı…

Gap turları konuklara kaleleri, çarşıları, kiliseleri, camileri gezdirdiği kadar doğal güzellikleri de göstermekte. Doğu’nun saklı ve göz önünde olan zenginliklerinin görülebildiği gezilerde herkes dilediği aktiviteyi yapabiliyor. Tekne turları da bunlardan en meşhuru. Derelerde ve göllerde yapılan gezilerle eski yerleşim yerlerine uğrayıp taş evlere, mimari yapılara uzaktan bakılıyor. Hatta bazılarının ziyareti için tekne turuna çıkmak zorunluluk oluyor. Tatilciler tekne turları sayesinde bölgeyi farklı açılardan görme ve fotoğraflama şansına sahip oluyorlar.

Halfeti Tekne Turu

Fırat’ın dinginliğine sahip Halfeti tekne turu ile sakin ve huzur dolu bir geziye katılacaksınız. Doğu’nun kaderine terk edilmiş siyah gül memleketi Halfeti Gaziantep’ten otobana çıktıktan sonra, Urfa istikametinde yaklaşık 70 km sonra, Birecik sapağından çıkıp, 35 – 40 km kadar gittikten sonra ulaşılabilen bir yer. Öncelikle 2 – 3 katlı evleri ile sizi karşılıyor. Halfeti tekne turu da bölgenin güzelliğini keşfetmeniz için bir fırsat.

2000 yılında Birecik Barajında su tutulması ile Halfeti topraklarının neredeyse yarısı su altında kalmış. GAP projesi ile kurtarılmayı beklerken 50 bin hektar alanını kaybediyor ve 8 Km uzaklıkta yeni bir Halfeti oluşturulup insanlar oraya yerleştiriliyor. Bu hüzünlü hikayesi ile misafirlerini üzen Halfeti tekne turu ile geçmişin izlerini de gösteriyor. Gap turları organizasyon firmaları, rotalarına burayı kesinlikle ekliyorlar.

Roma döneminde mezar odaları olarak kayalara oyulmuş mekanlar, Bilecik Gölü de rotanıza dahil ediliyor. Halfeti tekne turları ile etrafınıza hayran kala kala ilerlerken Rumkale ile karşılaşıyorsunuz. Sonrasında:

Rumkale Ziyareti

gap turlarıRumkale Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur. Doğa ile uyumlu bir mimariye sahiptir. Gezinizin en önemli ayağını oluşturacak Rumkale dik oyulan surları ve surların üstündeki eserleri ile dikkat çekiyor. Kale 120m genişliğinde ve 200m uzunluğunda bir alanı kaplayan Rumkale’ye hayran kalacaksınız. Tekne turları sayesinde daha önce adını bile duymadığınız yöreyi keşfedeceksiniz.

Halfeti ( Şanlıurfa) ile Gaziantep arasında sınır oluşturan Fırat ırmağı kıyısında yer alan Rumkale, günümüzde baraj gölüyle çevrilmiş yarım ada görünümüne kavuşmuştur. Kalede Şair Aziz Nerses kilisesi, Barşavma manastırı, su sarnıçları ve su kuyusu bulunuyor. Dik merdivenlerden çıkarak bu yapıları da görebilirsiniz. Bunlardan başka kale içinde çok sayıda yapı kalıntısı mevcuttur. Moloz taşlar, kesme taşlar ve tuğla görünümü verilmiş taşlar ile yapılan kale sizi kendine hayran bırakacak. Tekne turları gün boyu belirli saatlerde sizi buraya ulaştıracak.

Cennetten İki Damla: Dicle ve Fırat

Fırat her ne kadar sakin görünse de Halfeti’nin camilerini, evlerini, okullarını sularına karıştırmıştır. Fırat’ta yapılan geziler Rumkale’yi kapsasa da bir miktar fazla ücret ödeyerek daha sakin noktalara ulaşabilirsiniz. Fırat turu ile bu gizemi yakından keşfedeceksiniz.

Dicle’ye geleneler ise ara ara taşma tehlikesi geçiren ancak yıl boyu konuklarını ağırlayan bir misafirperverle karşılaşacaklar. Dicle Havzası fotoğrafçılar için de bulunmaz bir nimet. Doğal güzellikleri kareleyerek eşsiz görüntüler oluşturacaksınız.

Türkiye’de doğup birçok kolları olan ve Irak topraklarında Fırat’la birleşip Şattülarap’ta Basra Körfezi‘ne dökülen bu doğal mirası turistik teknelerle düzenlenen gezilerle görebileceksiniz. Toplam uzunluğu 1900 km’yi bulan bu muhteşem nehri gezmek tatilinizin önemli bir parçasını oluşturacak. Dicle ve Fırat tekne turları unutulmaz bir etkinlik imkanı sunuyor.

Anadolu’yu besleyen bu nehirlerde yaptığınız gezilerde doğunun mistik havasını soluyacak, sular altında kalmış kentlere üzülecek, kimsenin uğramadığı yerlerde yapılmış kalelere hayran kalacaksınız.

Gap turuna çıkıp tekne turları organizasyonlarından yararlanmamak olmaz… Yöreye varır varmaz yerinizi ayırtın…

Gap turları gezilecek yerler sayfamız ile daha fazla yerler keşfedebilirsiniz.

Yorumlar

 1. ceyda
  03/20/2014 18:24
  Cevapla

  güneydoğu denilince herkesin aklına dağ taş yeşillikler gelir.ama gölleri ve nehirleri de meşhurdur güneydoğunun.unutulmaz tekne turlarını deneyebilirsiniz.fırat nehrinde tekneyle gezmek eminim sizleride heycanlandıracaktır…

 2. Dilara Toper
  06/18/2014 14:50
  Cevapla

  GAP turlarına katıldığınız zaman mutlaka bölgeyi tekneyle gezin. Fırat Nehri’nde gezmekten daha keyiflisi var mı?

 3. Aybike Kahraman
  06/18/2014 14:51
  Cevapla

  GAP turlarında tekne gezisine bu kadar detaylı zaman ayrılacağı aklıma gelmemişti. İlk önce sıkılacağımı düşünmüştüm, sonra da bitsin istemedik…

 4. Göktuğ
  07/08/2014 14:06
  Cevapla

  GAP Turlarında katılmışken tekne turu yapmadan olmaz tabi ki. En güzel yerleri gezerken farklı bir hava katıyor tekne turu benim çok hoşuma gitmişti ve tekrar tekrar gelmek istiyorum. İnsanı kendine bağlayan vazgeçilemez bir havası var bu diyarın cennetten bir parçanın dünyaya düşmüş hali gibi bir şey var sanki. Herkesin en az bir kez olsun bu diyarları görmesini tavsiye ediyorum. Harika bir yer

 5. Tan
  07/08/2014 14:09
  Cevapla

  Rumkale’ye hayran kaldığımı hatırlıyorum. İnsanı kendine bağlayan vazgeçilmez bir atmosferi var buranın. Herkesin kesinlikle görmesi gerekli burayı ben inanılmaz derecede hayranlıkla seyrederken muhteşem kareler yakalamaya çalışıyordum bir yandan da. Tekne turları farklı bir anı bırakıyor insanda. İstanbul’dan çok uzakta bambaşka bir yer keşfetmek gerçekten değişik bir anı oluşturuyormuş. Ben çok beğendim herkese tavsiye ediyorum.

Sen de Yorum Yaz

Güneydoğu turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Güneydoğu turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

En Popüler Gap Turları

Kapadokya Turları

Seo