Gap turları ile Güneydoğu Anadolu gezinize başlamadan önce bölgenin iklimi hakkında bilgi sahibi olmanız ve bavulunuzu her duruma hazırlıklı şekilde hazırlamanız gerekiyor. Yaz ya da kış mevsiminde farklı hava şartları ile sizi karşılayan Güneydoğu’da tatilinizin rahat geçmesi için önerilerimizi dinlemelisiniz.

Denizden uzak bir konumda olan GAP iklim koşulları açısından da karasal özellik gösterir. Kışlar oldukça soğuk olup bol yağış alır. Yaz mevsimi ise enlem ve karasallık ile çöl rüzgarlarının da etkisiyle sıcak ve kurak geçer. Gap turları genelde yaz mevsiminde düzenlendiği için tatilcilerin hava sıcaklıklarına karşı önlem almaları gerekiyor.

Doğal Bitki Örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğal bitki örtüsü bozkırdır. Antropojen bozkırların geniş yer kapladığı bölgede bitki örtüsü fakirdir. Ormanlar az yer kapladığı için yağışların kış mevsiminde kar olarak düştüğü görülür. Toros Dağları eteklerinde görülebilen ormanlar ise kuraklık nedeniyle çok zayıftır. Dicle Nehri boyunca kavaklar ve söğüt ağaçları gözlemlenir.

 

Güneydoğu Anadolu Hava Şartları

 • En soğuk ay ortalaması: 1,5°C ile 6°C arasında değişmektedir.
 • En sıcak ay ortalaması: ise 30°C’yi bulmaktadır.
 • En yüksek sıcaklığı: 48°C’dir.
 • Yağışlar, Suriye sınırına doğru indikçe azalmaktadır.
 • Senelik ortalama yağış miktarı kuzeyde 796 mm iken, Suriye sınırına yakın bölgelerde 331 mm’yi bulmaktadır.

 

Gap Turları Öncesi Bavulunuzu Nasıl Hazırlamalısınız?

Genel Güneydoğu Anadolu iklim şartları ve sıcaklık değerleri size nasıl bir hava ile karşılaşacağınızı göstermiştir. Ancak yaz ve kış mevsimlerinde çantanızda özellikle olması gerekenleri unutabilirsiniz. Gap hava durumu sizi yanıltmaz ise 7 – 10 gün arasında değişen Gap turları sayesinde muhteşem bir deneyim yaşayacaksınız. Bavulunuzu hazırlarken yanınıza almanız gerekenler:

 

Ayrıca Gap turları öncesinde çocuklarınızın çantasını ayrı hazırlayarak onlara özel eşyalar bulundurabilirsiniz. Doğa sporlarına katılacak olanlar ise çadırdan uyku tulumuna, yemek ve içeceklerden spor materyallerine kadar farklı araç ve gereçleri yanlarına almalılar.

Size uygun olan Gap turları için sayfamıza göz atın.

Yorumlar

 1. Burak
  04/29/2015 11:47
  Cevapla

  Güneydoğu anadolu bölgesi kimine göre güzel kiminede kötü. Bazıları yeşilliği bol yerler seçerler bazıları da tarihi evler, antik yerler seçerler. Bana göre Güneydoğu anadolu bölgesi gidip görülmesi gereken yerlerden. Gezilecek yerleri, eğlence mekanları, sıra geceleri gibi güzel atmosferi bulunmakta. Gittiğiniz zaman doyasıyla gezin yöresel ve ağızlara layık Güneydoğu yemekleri yemeden dönmeyin.

Sen de Yorum Yaz

Güneydoğu turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Güneydoğu turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

En Popüler Gap Turları

Kapadokya Turları

Seo